Erebus - Příběh ztracené lodi

Dnešní kniha zaujme všechny dobrodruhy, milovníky cestopisů a knih Jula Verna.

Vítejte na palubě Erebu!

O čem EREBUS je?

Kniha vypráví příběh jedné z největších záhad polárních expedic - zmizení lodí HMS Erebus a HMS Terror, tragický příběh britského námořnictva, který po dlouhé roky zůstal opředen tajemstvím. Seznámíte se s celou historií Erebu až po okamžik, kdy zmizela. V poslední části knihy sledujeme rok 2014, kdy byl ztracený Erebus po letech konečně nalezen.

Jak se mi EREBUS líbil?

Autor uchopil téma velmi obstojně - držel se faktů a opíral se o doložitelné informace. Nicméně i přesto, že se nejedná o dobrodružný fantasy román - jak by mnohým (třeba mně) ta úchvatná obálka mohla napovídat - ale o dost zajímavou a čtivou literaturu faktu, u které se pobavíte a zároveň  se dozvíte mnoho detailních informací - ať už ze života námořníků či jednotlivých plaveb. V knize jsou rovněž publikovány zápisky z deníků námořníků, propracované mapky, ilustrace, plánky a také pár dobových fotografií.

Erebus primárně zaměřuje pozornost na cestu na Antarktidu a Arktidu - místo, kde obě lodě zmizely. Věnuje se severozápadní cestě, která měla propojit Atlantský a Tichý oceán. Co se stalo? Jak to, že se ani jedné ze záchranných misí se nepodařilo najít ani jednoho člena posádky živého či mrtvého.

Celá kniha má nádech tajemna, má atmosféru! Nenaleznete v ní sice jednoznačné odpovědi na otázku "Co se tenkrát doopravdy stalo", ale nabídne vám fakta, ze kterých bude běhat mráz po zádech. 

Ve spolupráci s Knihy Dobrovský.

Mé hodnocení: 80 %


Autor: Michael Palin
Počet stran: 352 s.
Nakladatelství: Pangea
Datum vydání: 2019
Anotace:
Loď Jejího Veličenstva Erebus byla jednou z prvních velkých průzkumných lodí, veteránka z přelomových plaveb na kraj světa.
V roce 1848 zmizela v Arktidě a její osud se stal záhadou. V roce 2014 byla nalezena.
Toto je její příběh.
Michael Palin – hvězda skupiny Monty Python a televizní cestovatel – vdechuje pozoruhodné Erebus opět život. Sleduje ji od jejího vyplutí roku 1826, velkolepých výprav, které vedly ke slávě v Antarktidě, až po její konečnou zkázu v Arktidě.

Publikováno: 07. 08. 2019