Krvavé prachy - Osedžské masové vraždy a zrod FBI

Masové vraždy a zrod FBI? To jsem musela mít! :) 

O čem kniha je?

Příběh čtenáře seznamuje s osudem indiánského kmene Osedžů, kteří byli jisté doby těmi nejbohatšími lidmi na světě. Po čase se ale kolem nich začali motat zkorumpovaní politici a lidé, kteří by se na nich rádi přiživili. Následovaly dokonce i série vražd, při kterých přišly o život desítky indiánů, o nichž tato kniha pojednává. Vraždy, které zapříčinily zrod FBI, která se snažila odhalit kdo vraždil nevinné příslušníky osedžského kmene..

Jak se mi kniha líbila?

Abych začala tím pozitivním - velice cením téma knihy, o ničem podobném jsem nikdy nečetla a jsem ráda, že se David Grann rozhodl toto téma šířit mezi lidi. Seznamuje nás s minulostí osedžských indiánů a jejich cestou ke zbohatnutí. Sledujeme příběhy jednotlivých lidí z tohoto kmene a jsme zavaleni informacemi a fakty. Zajímavými fakty, které však zasluhovaly mnohem lepší zpracování! Zjistíte všechno možné, ale budete tak zahlceni, že z toho budete mít akorát tak hlavu kolem. Je znát, že je autor novinář, protože text jako takový neobsahuje nic navíc než pouhopouhou informační hodnotu. To je samozřejmě super, ale u knihy, která je zařazena do žánru thriller, bych čekala alespoň náznak snahy vyvolat ve čtenáři nějaké emoce. Krvavé prachy jsou za mě plochý, nezajímavě podaný příběh. Bylo těžké udržet pozornost a absolutně nemožné přečíst to celé na jeden zátah. Pokud se na knihu chystáte, pamatujte, že se nejedná o žádný oddechový příběh, nýbrž náročné a velmi popisné a detailní čtení. 

Škoda nevyužitého potenciálu, který kniha rozhodně má. Má tak skvělý námět, až je mi smutno, že z toho autor nevytřískal víc! 

Za mě je velký špatný už zařazení knihy do žánru THRILLER. Ten to doopravdy není, protože thriller ve vás většinou vyvolá alespoň nějaké emoce. To v případě Krvavých prachů nevyšlo (mám pocit, že se o to autor snad ani nesnažil) a knihu řadím spíše do žánru LITERATURA FAKTU.

Chcete-li si přečíst serióznější knihu, literaturu faktu, u které si rozšíříte obzory co se týče historie kmene Osedžů, pak vám Krvavé prachy doporučuji.

Ve spolupráci s Nakladatelství LEDA.

Mé hodnocení: 50 %


Autor: David Grann
Počet stran: 256 s.
Nakladatelství: Leda
Datum vydání: 2019
Anotace:
NESMÍRNÉ BOHATSTVÍ TĚCHTO LIDÍ…
Indiáni z kmene Osedžů patřili před sto lety k nejbohatším lidem na světě. Z obrovských příjmů, jež jim plynuly z ropy vytěžené na jejich území, si vystavěli nové domy, nakoupili luxusní automobily, najali bílé služebnictvo a děti poslali na prestižní university v USA i v Evropě. Dopřávali si to nejlepší, co jim nabízela civilizace. Jejich bohatství ovšem přilákalo i to nejhorší: zkorumpované politiky, křivácké právníky, podvodníky všeho druhu – a chamtivce, zloděje, násilníky a vrahy.
PŘIVOLALO SÉRII ZÁHADNÝCH VRAŽD,
Následující děsivé spiknutí nechá za sebou během několika let desítky zavražděných. A když se dlouhou sérii vražd stále nedaří vyřešit, když za záhadných okolností umírají další a další oběti a když přijdou o život dokonce mnozí z odvážných vyšetřovatelů, je přivolána nedávno založená FBI s legendárním J. Edgarem Hooverem v čele – jde o první tak rozsáhlý případ, který FBI vyšetřuje. Každý další krok odhaluje nová zlověstná tajemství a zločinná spolčení…
JEŽ VDECHLA ŽIVOT FBI!
Režisér MARTIN SCORSESE připravuje podle knihy výpravný film, v němž hlavní role ztvárňují LEONARDO DICAPRIO a ROBERT DE NIRO.

Publikováno: 27. 06. 2019