Jeden z nás: Příběh o Norsku

Jeden z nás: Příběh o Norsku je rozhodně prozatím tou nejlepší knihou, jakou jsem letos přečetla!

O čem kniha je?

22. červenec 2011, Oslo.

Anders Behring Breivik v centru Osla odpálil bombu, kterou zabil 8 lidí. Poté se převlečený za policistu vydal na ostrov Utøya, kde se chystal povraždit co nejvíce účastníků letního tábora. 69 mladých lidí nepřežije. 

Kniha chronologicky popisuje veškeré události spojené s touto událostí. 

Jak se mi líbila?

Páni, kde jen začít - zkusím své dojmy zkrátit co nejvíc, aby je vůbec někdo dočetl až do konce.

V prvé řadě chci ocenit autorčinu práci, příprava a sběr veškerých dat muselo být neskutečně složitý a náročný, ale dalo vzniknout velmi detailnímu popisu jedné z nejhorších událostí novodobých evropských dějin.

Kniha své čtenáře v první a zároveň té nejdelší části seznamuje jak s životem Breivika, tak i se životem obětí ještě před samotným útokem. Zjišťujeme informace o vrahově dětství i dospívání, o psaní jeho manifestu, o tom, jak vyráběl bombu a nakonec i o samotném osudném dni (domnívám se, že někteří čtenáři mohou mít problém tuto kapitolu vůbec přečíst, jelikož je v ní velmi detailně popsáno, jak Breivik vraždil děti na ostrově). Zde ve mně vzbudila mnoho negativních emocí nejen samotná hrůzná událost, ale také nečinnost a totální selhání norské policie, která nese na finálním počtu obětí svůj velký podíl. 

Druhá část je věnovaná samotnému soudnímu procesu - je zde zmíněn např. Breivikův proslov u soudu, posudky psychologů a také konečný rozsudek. Za mě velmi zajímavá část, kde jsem se dozvěděla spoustu nových informací.

Poslední třetí část věnuje pozornost rodinám obětí.

Připravte se, že tato kniha ve vás vyvolá neuvěřitelně moc emocí. Silných a převážně negativních. Celá kauza je naprosto šokující a odporná a pokud se o ní chcete dozvědět podrobné informace, tak vám Jeden z nás: Příběh o Norsku moc doporučuju! Nenechte se odradit počtem stran a přečtěte si ji! 

Btw. Zajímáte-li se o toto téma, doporučím vám hned dva filmy, které byly podle této události natočeny a které stojí za vaši pozornost:

- tím prvním je Utøya, 22. července - snímek je natočený bez hudby a střihu a divák tak v reálném čase sleduje mladou Kaju, která se během celého masakru snaží najít svou mladší sestru,

- druhý film je 22. července - snímek, který se věnuje jak samotnému útoku, tak i soudnímu procesu a tomu, jak se s událostí snažili přeživší vyrovnat (tento film najdete na Netflixu).


Mé hodnocení: 100 %


Autor: Åsne Seierstad
Počet stran: 584 s.
Nakladatelství: Absynt
Datum vydání: 2019
Anotace:
Den, který navždy změnil tvář současné Evropy: 22. červenec 2011. Anders Behring Breivik nejprve v centru Osla odpálil nálož, jíž zabil osm lidí, a pak se převlečený za policistu a po zuby ozbrojený přesunul na ostrov Utøya, kde postupně zavraždil šedesát devět účastníků letního tábora pořádaného mládežnickou organizací sociálnědemokratické strany. To všechno z touhy po dokonalosti a čistotě – své země i sebe samého.
Vynikající reportážní román Åsne Seierstad Jeden z nás: Příběh o Norsku vypráví detailní průběh tohoto „černého dne“, nahlíží do životů mnoha postižených rodin a podrobně rozebírá nesnadné dětství i dospívání muže, z kterého se stal nejhorší masový vrah norských dějin.
Jeden z nás. Příběh o Norsku je nejen psychologická studie teroristy a jeho příprav zločinu nebývalých rozměrů, ale také dramatický „true-crime thriller“, který vás bezpochyby ohromí a od něhož se neodtrhnete.
Název této knihy není náhodný – pachatelem zrůdného činu obráceného proti celé společnosti není zfanatizovaný cizinec, nýbrž příslušník většiny, který se doposud choval jako „jeden z nás“.
Brilantní kniha Åsne Seierstad Jeden z nás. Příběh o Norsku vychází v překladu Evy Dohnálkové.

Publikováno: 24. 06. 2020