Na kuchyňské frontě

O čem kniha je?

Za okny zuří druhá světová válka. Nacisté postupují, blesková válka zničila města a ponorky přerušily dodávky potravin. Ženy ve Velké Británii musí být v kuchyni kreativní. Ve snaze jim pomoci vyhlašuje rozhlasový pořad Na kuchyňské frontě kuchařskou soutěž o místo první ženské spolumoderátorky pořadu. Pro čtyři velmi rozdílné ženy by to znamenalo životní šanci...

Jak se mi kniha líbila?

Když jsem procházela ediční plán Luxoru a v anotaci u téhle knížky si přečetla, že půjde o kuchařskou soutěž, hned jsem zbystřila a už tak trochu tušila, že tohle bude ta knížka, která by mě mohla bavit. A jsem moc ráda, že mě moje čtenářská intuice nezklamala! :)

Příběh je zasazen do druhé světové války, ale nemusíte se bát - nejde o žádný surový válečný román, válka zde nehraje prim, ale zastává důležitou roli především pro kontext příběhu - ve městě, ve kterém se náš příběh odehrává, jsou kvůli válce přerušeny dodávky potravin a lidé jsou nuceni vařit ze surovin, které mají na příděl, my pak sledujeme příběh čtyř hlavních hrdinek, které zbožňují vaření a všechny chtějí vyhrát kuchařskou soutěž, ve které musí obstát se třemi recepty, uvařenými z omezených zdrojů surovin.

Příběh se točí především okolo ženského přátelství a soudržnosti, sledujeme zde silné a zároveň rozmanité příběhové linie všech čtyř hlavních hrdinek, což mě na knize bavilo asi nejvíc :) Rovněž je skvělé, že každý soutěžní recept v knize komplet naleznete + se jedná o autentické recepty, které jste si během války skutečně mohli uvařit. To už je jen taková třešnička na dortu :) 


Ve spolupráci s Knihkupectvím Luxor.

Mé hodnocení: 80 %


Btw. Ta ořízka je naprosto bombastická! :) Tyhle detaily, které dávají smysl, na knížkách miluju!


Autor: Jennifer Ryan
Počet stran: 392 s.
Nakladatelství: Ikar
Datum vydání: 2023
Anotace:
Za okny zuří druhá světová válka. Nacisté postupují, blesková válka zničila města a ponorky přerušily dodávky potravin. Ženy ve Velké Británii musí být v kuchyni kreativní. Ve snaze jim pomoci vyhlašuje rozhlasový pořad Na kuchyňské frontě kuchařskou soutěž o místo první ženské spolumoderátorky pořadu. Pro čtyři velmi rozdílné ženy by to znamenalo životní šanci. Mladá vdova by dokázala splatit manželovy dluhy. Kuchyňská služebná by mohla opustit službu a postavit se na vlastní nohy. Zámecká paní by byla schopná uniknout despotickému manželovi. A pro vyučenou šéfkuchařku je to zkrátka výzva. Pomůže soutěž komunitu stmelit, nebo ji naopak rozdělí?

Publikováno: 19. 05. 2023