Kladivo na čarodějnice

V poslední době mě čím dál víc baví knížky, které se točí okolo tématu čarodějnic a zrovna Kladivo na čarodějnice je klasika, kterou jsem objevila v knihovně mých rodičů už před pár lety, ale až teď jsem si řekla, že nastal čas si ho konečně přečíst.

O čem kniha je?

Příběh popisuje události z konce 17. století, kdy v okolí Velkých Losin inkvizitor Boblig řídil čarodějnický proces, při kterém bylo mučeno a upáleno několik nevinných lidí.

Jak se mi kniha líbila?

Kladivo na čarodějnice je neuvěřitelně autentické, plné zla, brutality, lidského strachu a utrpení. Václav Kaplický napsal velmi syrový příběh o tom, jak byli mučeni nevinní lidé, kteří, ač byli odhodláni vzdorovat, nakonec tomu nátlaku a bolesti podlehli. Ať už se nám dnes může jevit jako absolutní nesmysl to, proč byla prostá žebračka odsouzena, v minulosti tomu tak bohužel bylo a o to je to celé děsivější.. Co se ale nezměnilo a co si člověk z knihy odnese je pravda o tom, že povaha lidí se od 17. století zase až tak nezměnila, konkrétně pak především v tom, co jsou lidé ochotni udělat pro moc a pro peníze - samé lži, podvody, touha ukázat, že když mohu, tak zničím i nevinné - to vše je i dnes, ačkoli v jiné podobě, stále aktuální.

Kladivo na čarodějnice ze srdce doporučuji, je to velmi silný příběh, bez soucitu, plný zbytečných smrtí, ale je důležité si to, co se dělo v minulosti, pořád připomínat!

btw. Přidávám se na seznam lidí, kteří z celé duše nenávidí Bobliga!!! A jsem moc zvědavá na filmové zpracování.. 

Mé hodnocení: 100 %


Autor: Václav Kaplický
Počet stran: 452 s.
Nakladatelství: Fortuna Libri (ČR)
Datum vydání: 2016
Anotace:

Kladivo na čarodějnice je nejslavnějším a nejznámějším dílem Václava Kaplického. Je napsán na základě skutečné události z konce 17. století, z doby, kdy nelítostně řádila inkvizice. Vypráví o čarodějnickém procesu s více než sto osobami z okolí Velkých Losin řízeném inkvizitorem Bobligem z Edelstatu. Ten naprosto nemilosrdně a krutě mučí a upaluje nevinné lidi, aby ukázal svou moc a získal jejich majetek. Příběh aktuální stále, kdy moc, mnohdy sama neschopná a slabá, podpořená chamtivostí a bezohledností, ničí bez důkazů nepohodlné lidi a navozuje strach ve společnosti.

Publikováno: 12. 06. 2020