Půlstoletí s Cimrmanem

„Začal jsem knihou o divadle, které se proslavilo, a končí posteskem, že moje fotografie je pouze na str. 49 nahoře vlevo a na skupinovém snímku jsem v dolní řadě druhý a také vlevo. Každý cimrmanolog ví, kdo bývá vlevo.“

S Divadlem Járy Cimrmana jsem se seznámila už jako malá holka, kdy si táta pouštěl na gramofonu naši jedinou desku s hrou Dlouhý, široký a krátkozraký. Už tenkrát se zaselo semínko – a byla z toho láska na celý život. Dodnes je pohádka, která u dětí propadla, mou nejmilejší. 

Půlstoletí s Cimrmanem vyšlo pod záštitou výročí padesáti let divadelního souboru DJC.

Kniha Zdeňka Svěráka se skládá z postřehů a historek herců, kteří mají či někdy měli s Divadlem Járy Cimrmana co do činění – například Jaroslav Uhlíř, Jiří Menzel, Miroslav Táborský či Ivan Štědrý.

V úvodu knihy naleznete dopis, ve kterém Zdeněk Svěrák píše Ladislavu Smoljakovi a popisuje mu, co vše se v souboru odehrálo od jeho smrti. Jako bonus kniha obsahuje DVD s opravdovými poklady - například setkání představitelů DJC s Václavem Havlem, záznam ze zkoušky hry České nebe či milé setkání u pomníku Ladislava Smoljaka. 

Půlstoletí s Cimrmanem je plné nejen veselých historek, ale také nostalgie. Dozvíte se třeba, kteří herci se účastnili akce „Synové pomáhají otcům“, jak se dostal k Divadlu Járy Cimrmana Marek Šimon, kdo chybí Jaroslavu Weigelovi, na jakou autogramiádu nikdy nezapomene Petr Brukner, kdo se údajně narodil v Písku i v Chrudimi, nejhorší zážitek Bořivoje Pence nebo kdo dal výpověď v Národním divadle, aby mohl nastoupit k Cimrmanům. Druhou polovinu knihy pak tvoří hromada fotek, které ocení především milovníci Divadla Járy Cimrmana.

Mé hodnocení: 100 %

Kdo je váš nejoblíbenější herec z Divadla Járy Cimrmana?

Tím mým je Jaroslav Weigel :)


Autor: Zdeněk Svěrák
Počet stran: 128 s.
Nakladatelství: Paseka
Datum vydání: 2016

Anotace:

Legendární divadlo z odvrácené strany.

Unikátní knížka, která vychází při příležitosti padesáti let Divadla Járy Cimrmana, přibližuje obrazem i textem neznámou tvář nejslavnějšího českého divadelního souboru. Zdeněk Svěrák bilancuje jeho historii formou soukromého dopisu Ladislavu Smoljakovi a každý člen divadla přidal svou nejživější vzpomínku. Čtenář se tak dozví, jak se přihodilo, že se Petr Brukner narodil ve dvou městech současně, čeho nejhoršího se dopustil Miloň Čepelka a jaký je největší herecký problém Miroslava Táborského. Pro fanoušky Járy Cimrmana bude překvapením, že souborem prošla řada známých osobností jako Jiří Menzel, Jiří Stivín nebo Jaroslav Uhlíř, a že v tomto zdánlivě ryze mužském divadle nechybějí ani ženy. Nepřeberné množství fotografií zachycuje herce v jejich výrazných rolích, ale většinou je objektiv namířen do zákulisí, a odkrývá tak dění, které zůstává publiku utajeno.

Publikováno: 26. 12. 2016