Hemživý chaos a jiné příběhy

Hororové povídky od jednoho z nejvlivnějších hororových autorů 20. století? Ty nesmí minout žádného čtenáře, který se rád bojí :)

O čem kniha je?

Kniha obsahuje ty nejlepší povídky, u jejichž zrodu byl právě H.P.Lovecraft společně s dalšími autory. Všechny si je pak vzal pod mikroskop S.T.Joshi, známý znalec a badatel Lovecraftova díla, který je obohatil o komentáře, poznámky a uvedl je do souvislostí s celou autorovou tvorbou.

Jak se mi líbila?

I když jsem Lovecraftem nepolíbená a Joshiho komentáře navíc neocením tolik jako opravdový fanoušek, rozhodně to bylo zajímavé počtení a jsem ráda, že jsem se konečně s tímto světoznámým autorem seznámila. Povídky nepůsobily nikterak surově, takže je doporučím i těm, kteří si rádi přečtou strašidelný příběh, po kterým ale budou moct usnout :)

Neříkám, že se mi líbily naprosto všechny zveřejněné povídky, ale dobrá větší polovina určitě stála za přečtení :) Obecně upřednostňují kratší povídky, takže mně ty delší "vadily" už z principu :D

Co se mi velmi líbilo, tak je i grafická stránka knihy - zajímavé atmosférické kresby, krásná obálka a i po sundání přebalu bylo znát, že si s tímhle dal někdo práci :)

Jste-li Lovecraftovy fanoušci, tak ani nemusím zdůrazňovat, že tohle je kniha, která nesmí ujít vaší pozornosti a je to tak trochu povinná četba :D

Ve spolupráci s KOSMAS :)

Mé hodnocení: 70 %


Autor: Howard Phillips Lovecraft, S.T. Joshi
Počet stran: 464 s.
Nakladatelství: Argo
Datum vydání: 2020
Anotace:
Mezi Lovecraftovy nejzajímavější práce patří povídky z období, kdy byl trýznivou finanční situací nucen psát pro jiné, ať už jako utajený, anonymní autor, přepisovatel nebo přiznaný spolutvůrce, vesměs rozvíjející náměty a leckdy i sny platících zákazníků. I do všech těchto děl se však otiskovaly jeho svébytné vize a styl a občas se do nich vkradly děsivé bytosti z jeho slavného panteonu.
S. T. Joshi, známý znalec a badatel autorova díla, ty nejlepší spolupráce a revize sebral do dvousvazkového vydání, v němž jsou všechny povídky opatřeny zasvěcenými poznámkami a komentáři a uvedeny do souvislosti se zbytkem Lovecraftovy tvorby. Výsledkem je dvousvazkový soubor, jenž jistě potěší všechny příznivce tohoto klíčového představitele moderního hororu.
Patrně nejslavnějším textem tohoto prvního svazku je novela „Pod pyramidami“, kterou Lovecraft napsal pro iluzionistu Harryho Houdiniho. Neméně proslulá, byť poněkud neblaze, je morbidní povídka „Milovaní mrtví“. A v povídce „Yigova kletba“ se poprvé objevuje hadí božstvo Yig, které figuruje v dalších Lovecraftových revizích a proniklo i do jeho autorské tvorby a děl jeho četných následovníků.

Publikováno: 09. 03. 2020