Vypravěč

O čem kniha je?

V příběhu malého Vítka Kříže a jeho bratra Jáchyma se ocitáme na Běstvinách, na místě jako stvořeném pro prastarou legendu, ve které se na konci zámecké zahrady hýbe obrovský kompost. Hluboko pod zemí prý žije červ, kterého je třeba krmit – radostí, strachem, výčitkami svědomí a jednou za čas i něčím živým...

Jak se mi líbila?

Anna Bolavá má velmi specifický styl psaní, který si u každé její knížky velmi užívám :)

Knihy Do tmy a Ke dnu přímo zbožňuji, jsou tak melancholické, poetické, zaryjou se vám pod kůži.. Podobnou atmosféru jsem čekala i v jejím nejnovějším příběhu Vypravěč a sic to přesně takové bylo, navíc sem autorka přidala mystické, fantasy prvky což mi né úplně sedlo.. :(

Během čtení bylo potřeba dávat opravdu pozor, abyste pochopili vše, co chce autorka sdělit a nic vám neuniklo, tzn. opravdu se nejedná o oddechové čtení.)

Tohle, troufám si říct, není univerzální kniha pro každého, když si ji vybere ten, kdo rád čte mezi řádky, užívá si metafory, poetično, tajemno a sáhne po ní zároveň ve správném rozpoložení, tak si ji jisto jistě užije plnými doušky :)

Já se v ději docela ztrácela a občas si říkala, jestli to celé vůbec chápu správně.. Až si ji dám podruhé, tak to bude určitě mnohem lepší zážitek:)

Teď se mi těžko hodnotí, pořád nad ní přemýšlím, ale cítím to spíš na takový průměr..


Ve spolupráci s knihkupectvím Luxor.

Mé hodnocení: 60 %


Autor: Anna Bolavá
Počet stran: 368 s.
Nakladatelství: Odeon
Datum vydání: 2022
Anotace:
V příběhu malého Vítka Kříže a jeho bratra Jáchyma se ocitáme na Běstvinách, na místě jako stvořeném pro prastarou legendu, ve které se na konci zámecké zahrady hýbe obrovský kompost. Hluboko pod zemí prý žije červ, kterého je třeba krmit – radostí, strachem, výčitkami svědomí a jednou za čas i něčím živým. Až dědeček odejde, jeden z vnuků bude muset nastoupit na jeho místo a o Běstviny se postarat. Aby se legenda nepřetrhla, bude muset zabít... Co když se však postavy vzepřou vlastnímu vypravěči a odmítnou být součástí jeho hry? A jak vůbec vyzrát na jeho vševědoucnost, která se prohání mezi stromy v podobě větru a ješitně mrská ocasem? Děti běstvinského příběhu jsou dnes dospělé a vracejí se do zahrad odvyprávět poslední kapitoly po svém.

Publikováno: 09. 12. 2022