Cesta do středu Země

„Zvířata útočí na sebe s nepopsatelnou zuřivostí. Pozvedají horstvo vod, jež zasahuje až k našemu voru. Dvacetkrát jsme byli v nebezpečí převrhnutí. Slyšíme intenzivní, ohlušující sykot. Obě zvířata se spletla dohromady. Nemohu rozeznat jedno od druhého. Zuřivosti vítěze je nutné se obávat.“ 


profesor Lidenbrock - profesor mineralogie, zapálený do vědy, občas svou urputností nesnesitelný, ovšem vždy nad věcí a mistr zachování chladné hlavy. 

Hans – tichý, velice schopný a nepostradatelný společník na cestě do středu Země.

Axel – synovec profesora Lidenbrocka, vypravěč knihy.

Profesoru Lidenbrockovi se na začátku příběhu stane osudnou stará kniha od Arne Saknussemma, v níž objeví záhadnou šifru, která mu několik dní nedá spát. Rozhodl se totiž, že stůj co stůj přijde na to, co ona šifra skrývá. Jeho synovec Axel se dovtípí, co ukrývá za tajemství. Nejprve se rozhodl nechat si důležité zjištění pro sebe, ale nakonec to strýci prozradil - šifra skrývá POPIS CESTY, KTERÁ VEDE AŽ DO SAMOTNÉHO STŘEDU ZEMĚ. Profesor na nic nečeká a ihned začne balit kufry a plánovat na další den odjezd směr střed Země! První zastávkou má být Island – zde nastává jejich cesta za dobrodružstvím, na kterém je čeká dlouhá cesta jeskyněmi, objevování pravěkých rostlin i zvířat. Cesta, na které budou muset několikrát bojovat o holý život, ale zároveň budou svědky nepopsatelných krás - například obřích hub či stáda mastodontů.

Už delší dobu jsem měla v hlavě myšlenku na to, že si musím přečíst nějakou klasiku od Julesa Verna. Rozhodla jsem se pro nejnovější vydání Cesty do středu Země a ani trochu nelituji. Byla to vážně jízda! Verne je mistr fantazie a já měla pocit, že cestuji společně s profesorem, Axelem a Hansem. Že jsem čtvrtým cestujícím a všechnu tu nádheru, co dokáže příroda vytvořit, objevuji s nimi. Většinou mě v knihách podrobné popisování prostředí moc nebere, ale v tomto případě na tom byla postavená celá kniha a mě to neskutečně bavilo :). Navíc se z knihy dozvíte spoustu zajímavých informací a čtenáři, kteří se (stejně jako já) vůbec neorientují v oblasti geologie, paleontologie či fyziky se nemusí bát – vše je tam krásně vysvětleno :). Nejvíc se mi na celé knize líbilo to, jak Jules Verne dokázal naprosto dokonale popsat něco, co nikdy nikdo neviděl.

Kniha není příliš náročná, má krátké kapitoly a čte se vážně dobře. Rozhodně se chystám na další vernerovky :) Jako další mám na mém wishlistu - Dvacet tisíc mil pod mořem.

Mé hodnocení: 95 %


Autor: Jules Verne
Počet stran: 280 s.
Nakladatelství: Omega 
Datum vydání: 2015

Anotace: 

Profesor Otto Lidenbrock objeví starou knihu, která skrývá zašifrovaný rukopis psaný runami. Jedná se o popis cesty vedoucí do středu Země. Profesor se na tuto cestu vydává se svým synovcem Axelem a průvodcem Hansem. Do hlubin Země sestupují po jícnu sopky, objevují podzemní moře, prochází geologickými obdobími a sledují vývoj života v oblastech, o jejichž existenci mnoho vědců pochybuje. Pozorují boj nebezpečných pravěkých oblud a jejich zkušenost se střetává s mnoha vědeckými teoriemi o nemožnosti života pod zemí. Nachází vzácné prehistorické pohřebiště, které skrývá mnoho přelomových objevů. Několikrát se ocitají v nebezpečí života, díky hrůzné bouři, nedostatku vody a nebezpečným živočichům. Zpět na zem se dostávají díky výbuchu sopky, která je dopravila zpátky s valící se lávou. Středu Země nedosáhli, ale jejich cesta přesvědčila skeptické vědce o možnosti života pod povrchem Země.

Publikováno: 22. 12. 2016