Orgány nepatří do nebe

O čem kniha je?

Novinářka Renata Kalenská vede rozhovory s transplantačním chirurgem Jiřím Froňkem a jeho pacienty.

Jak se mi líbila?

Uf, tahle kniha mě dostala...

Na jednu stranu byla nesmírně zajímavá, o transplantaci nic moc nevím a já tak dostala šanci tomuto oboru nahlédnout pod pokličku. Na stranu druhou mě ničilo číst si ty příběhy týkající se dětí, vždyť ti malí tvorečkové a ani jejich rodiny by si ničím takovým procházet neměli...

Nejvíc mě zasáhl příběh malé Grety, 19 měsíční holčičky, která zemřela a její rodiče dali souhlas s darováním jejích orgánů.

Děkuji autorce za příběh její i ostatních, kteří dostali od života naloženo a přesto to jejich těla zvládla a transplantace byla úspěšná. Všem z celého srdce přeji, aby se jim dařilo a nemuseli si tím vším procházet znovu!

Knížka se rozhodně dostane na seznam nejlepších knih, které jsem letos četla! A moc ji doporučuji i vám, pokud rádi čtete knižní rozhovory a chcete si přečíst něco, co se vám vryje do paměti.


Mé hodnocení: 100 %
Autor: Renata Kalenská
Počet stran:  304 s.
Nakladatelství: N Media
Datum vydání: 2023
Anotace:
Novinářka Renata Kalenská v roce 2018 podstoupila transplantaci ledviny a slinivky. Za záchranu svého života vděčí špičkovému transplantačnímu týmu z pražské nemocnice IKEM, který vede přednosta Jiří Froněk. O jejich práci se však rozhodla vyprávět už o něco dříve, když měla možnost sledovat Froňka při operaci na sále a viděla, s jakým zápalem chirurgii provádí. Vedla s ním proto obsáhlý rozhovor a mluvila také s řadou pacientů po transplantaci, jejichž příběhy jsou jen stěží uvěřitelné.
Tato kniha vzdává hold nejen mimořádné osobnosti české transplantační chirurgie, ale především všem lidem, kteří tváří v tvář smrti prokazují obrovskou odvahu, nezdolnost ducha, nezištnost a lásku k bližnímu. Dokazuje, že čím blíž smrti se ocitáme, tím lépe chápeme skutečnou hodnotu života.
Rozhovory s Jiřím Froňkem a pacienty doplňují kněz a lékařský etik Marek Orko Vácha a psychiatr Radkin Honzák.

Publikováno: 26. 10. 2023