Případ Kukockij
Případ Kukockij je kniha, která mě zaujala pro své téma - potraty a otázka znovuzavedení práva na potrat, o něž sovětské ženy přišly Stalinovým nařízením z roku 1936..
O čem kniha je?
Kniha vypráví příběh lékaře Pavla Alexejeviče Kukockého, jenž usiluje o reformu ve zdravotnictví a snaží se tak prosadit povolení potratů. Vedle boje za svobodu člověka sledujeme také jeho rodinný život, jenž se odehrává na pozadí složitého období v Rusku.
Jak se mi líbila?
Prvně musím říci, že podle anotace jsem čekala vlastně docela jiný příběh, než jsem nakonec dostala. Téma potratů a celkové situace v zemi bylo zmiňováno spíše okrajově. Nicméně i tak to byl příběh zajímavý, avšak ne příliš čtivý a docela náročný. Nepomáhaly tomu ani nahusto popsané stránky a celkem malé písmo. Taková první polovina (první a druhá část) knihy pro mě byla oříšek - trvalo mi zvyknout si na jazykový styl autorky. Navíc ta druhá část knihy pro mě byla naprosto nečitelná a musím se přiznat, že některé odstavce jsem musela přeskočit, protože jsem absolutně nechápala, oč běží - pokud to teď čte někdo, komu byla druhá část jasná - klidně mi napište, ráda bych věděla, jak jste to pochopili :) Třetí část hodnotím mnohem lépe, ta mě už docela chytla a bavila.
Pokud se na ni chystáte, považuji za důležité zmínit, že to není (alespoň z mého pohledu) úplně nejoddychovější a nejlehčí kniha na čtení. Je tedy potřeba k ní s touto skutečností přistupovat a číst ji ve chvíli, kdy budete naladeni na složitější příběh plný komplikovaných vztahů, zaměřený na vědu a období 40. - 50. let doby Sovětského svazu, s mírným nádechem mystična.
Ve spolupráci s KOSMAS.
Mé hodnocení: 65 %
Autor: Ljudmila Ulická
Počet stran: 408 s.
Nakladatelství: Paseka
Datum vydání: 2019
Anotace:
Nadaný a ambiciózní lékař Pavel Alexejevič Kukockij se snaží prosadit znovuzavedení práva na potrat, o něž sovětské ženy přišly Stalinovým nařízením z roku 1936. Tento boj za vnitřní svobodu člověka a možnost vlastní volby však překazí jeho slibně zahájenou kariéru. A otřese se také jeho idylický rodinný život, když do něj vpadne sirotek po sousedce, jež zemřela právě při nelegálním potratu. Kukockého případ je typický pro Sovětský svaz 40. a 50. let, kdy se soukromí ocitlo ve vleku nelidské epochy.
Ljudmila Ulická rozehrává svůj román na pozadí krátké poválečné euforie, stalinských kampaní proti genetice a kosmopolitismu, Stalinovy smrti a následného dočasného tání. Čtenáře provází tehdejší Moskvou, Petrohradem, ale i rozvalinami starověké civilizace na černomořském pobřeží. Ptá se přitom na sílu rodinné tradice, schopnost lidské paměti, na hranice mezi zdravím a nemocí či životem a smrtí. V roce 2001 získala autorka za Případ Kukockij prestižní ocenění Ruský Booker.
Publikováno: 14. 04. 2019