Sůl moře

Kniha obsahuje příběh čtyř lidí, jejichž životní příběhy byly sice rozdílné, avšak jedno je spojovalo – a to VÁLKA. Každý z nich vypráví svůj příběh na střídačku a tak se postupně seznamujeme s tím, co tají, co mají za sebou a co mají ještě před sebou. Všichni dělají vše pro to, aby dosáhli jediného cíle – dostat se za každou cenu na loď, která jim má zajistit cestu ke svobodě. Milovníkům historie bude zajisté název lodi známý – Wilhelm Gustloff. Vy, kteří s příběhem této lodi nejste obeznámeni – doporučuji si více informací nezjišťovat. Budete o to víc překvapeni..

Přiznám se, já o této lodi nikdy neslyšela a tak díky této úžasné knize jsem se dozvěděla zase něco víc o naší společné historii. 

"Říká se, že smrt má tisíc dveří, kterými vypustí život, a člověk si vždycky jedny najde. Na každého z nás ty dveře čekají. Vím to a jsem s tím smířený."


Čtyři hlavní postavy:

Joana - mladá ošetřovatelka, myslí na ostatní víc než sebe. Jejím největším přáním je setkat se znovu s její rodinou.

Emilia - patnáctiletá dívka, která prožila to, co by si nikdo v jejím věku prožít neměl.

Florian - mladý pohledný voják. Nenávidí Hitlera a skrývá velké tajemství. 

Alfred – jediná postava, která mi nebyla VŮBEC sympatická. Pyšný (ač neměl být na co) mladý muž, který udělá cokoli, čím by nějak přispěl Říši. 

Má nejoblíbenější postava: Jednoznačně Florian. Je to takovej ten týpek, co se tváří strašně drsně a dělá, že se nezajímá o nikoho krom sebe. Opak je však pravdou. Milovala jsem ho. 


Téma války s sebou nese utrpení, smrt, strach ale také naději. Tak moc jsem si přála, aby to všechno dobře dopadlo. Aby pero této skvělé spisovatelky přece jenom přineslo nějaký ten „happy end“. 

Není to rozhodně odpočinková kniha. Připravte se čelit smutným osudům a následkům hrozivé války. Kapitoly byly extrémně krátké a mně to moc vyhovovalo. Díky tomu bylo těžší knihu odložit. Četla se vážně dobře, nevybavuji si žádná hluchá místa. Ovšem byla plná smutku a reality, která je o to horší, když si člověk uvědomí, že se jedná o příběh na motivy skutečných událostí. Jen stěží si může čtenář představit atmosféru, která celou válku doprovázela. O to hůř, když si o tom čte z pohodlí a tepla svého domova...

Ke knihám, které jsou v takové míře, jako právě Sůl moře, hodnoceny pozitivně, bývám skeptická. Ale naprosto se všemi recenzemi, které jsem četla, souhlasím. Jedná se sice o téma, které je často námětem knih a filmů, ale i přes to věřím, že se mnou příběh Wilhelma Gustloffa zůstane ještě velmi dlouho.

„Ta loď byla pokřtěna po muži, Wilhemu Gustloffovi. Otec mi o něm vyprávěl, byl to vůdce nacistické strany ve Švýcarsku. Byl zavražděn. Ta loď se zrodila ze smrti.“

Musím uznat, že nejvíce mě dojala poznámka autorky:

"Mnozí prožili nevýslovnou krutost, jiní zase zázračnou laskavost cizích lidí. Právě vyprávění dětí a dospívajících jsem chtěla zaznamenat, chtěla jsem ukázat válku očima mladých lidí různých národností, kteří museli opustit všechno, co milovali. Mnoha lidem válka změnila pojem o tom, co je domov."

Pokud jste milovníky těchto historicky laděných knih, tak vám mohu například doporučit knihu Jsou světla, která nevidíme


Za poskytnutí recenzního výtisku mockrát děkuji e-shopu megaknihy.cz

Knihu můžete zakoupit ZDE.

Mé hodnocení: 95 %

Autor: Ruta Sepetys
Počet stran:  352 s.
Nakladatelství: CooBoo
Datum vydání: 2016

Anotace: 

V roce 1945 se druhá světová válka chýlila ke svému konci a poblíž Východního Pruska se tisíce uprchlíků vydalo na pouť za svobodou a většina z nich měla co skrývat. Mezi nimi i Joana, Emilia a Florian, jejichž cesty se zkřížily na lodi, která slibovala spásu. Jmenovala se Wilhelm Gustloff. Donuceni okolnostmi drží při sobě, ale když se svoboda zdá na dosah, udeří tragédie. V tu chvíli je naprosto jedno, které jste národnosti a kultury či jaký je váš společenský status. Všech deset tisíc lidí na palubě bojuje za jedinou věc: chtějí přežít.

Autorka knihy V šedých tónech se vrací do dob druhé světové války se svým novým románem, jenž vrhá světlo na jednu z nejhorších – přesto téměř neznámých – válečných tragédií. 

Publikováno: 09. 03. 2017