Hodiny

„Nejdražší,

 jsem si jistá, že zase ztrácím rozum a že už nemůžeme znovu procházet vším tím peklem. A vím, že tentokrát bych se z toho nedostala. Začínám opět slyšet ty hlasy a nedokážu se soustředit. A tak musím udělat to, co pokládám za nejlepší řešení. Tys mi dal největší štěstí. Nikdo by v žádném ohledu nemohl být lepší než ty. Nemyslím, že by spolu dva lidé mohli být šťastnější než my dva, než mě postihla tahle strašná nemoc….“

Pocity, které na mě Cunningham přenesl už po prvních stránkách, mě vyděsily. A také uvedly v přesvědčení, že tato kniha bude na dýl. A taky že byla. Příběh knihy je postaven na skutečném životním příběhu spisovatelky Virginie Woolfové, která na úkor svého talentu prožívala každodenní vnitřní boj o život. Příběh je ukázkou toho, jaké podoby může mít láska, neštěstí a zoufalství.

"Sáhne po té lahvičce a prohlédne si ji proti světlu. Je v ní ještě nejméně třicet pilulek, možná víc. Vrátí ji zpátky na poličku. Bylo by to stejně jednoduché jako ubytovat se v hotelu. Ani o trochu složitější. Když si pomyslí, jak by to bylo báječné - kdyby už na ničem nezáleželo. Kdyby už nemusela nic zajišťovat, o nic usilovat, bát se, že selže, že něco prohraje." 

HODINY = Popis tří naprosto odlišných žen. Žen jiného věku, jiného místa pobytu a především jiné doby. Ať už překvapivě či nikoli, jejich osudy se v jednom momentu knihy protnou.

Celý příběh popisuje jeden letní den v životě tří žen:

Virginie Woolfová – je mladá talentovaná spisovatelka, žijící na předměstí Londýna spolu se svým služebnictvem a milujícím mužem, jenž jí je obrovskou oporou. Je bezdětná, celý život zasvětila psaní. Její osudný den se odehrává roku 1923 v Richmondu. Tento den se věnuje práci na své nové knize Paní Dallowayová. A v tento den spáchá sebevraždu. 

Laura Brownová – je těhotnou ženou v domácnosti. Společně se svým mužem a synem žije v krásném domě v Los Angeles. Letní den roku 1949 tráví přípravami na oslavu manželových narozenin. Během toho čte knihu Paní Dallowayová. Zdá se, že nemá důvod být nešťastná, že jí k životu vlastně vůbec nic nechybí. Je tomu ale opravdu tak?

Clarissa Vaughanová – žije v New Yorku ke konci 20. století. Je jí přes padesát, má mladou dceru a žije v lesbickém vztahu již 18 let. Po pracovní stránce se jí daří, je majitelkou nakladatelství. Její den je zaměřen na jediné – uspořádat večírek pro jejího dlouholetého přítele Richarda, jenž dostal literární cenu za poezii. Richard je básník a má AIDS. Často Clarissu oslovuje jako "paní Dallowayová"..

Ač se dny našich hrdinek zdají prachobyčejné, pro ně jsou osudové.

"Je přesvědčen, že to je možná nejinteligentnější žena v celé Anglii. Její knihy se budou číst celá staletí. Nikdo na světě tomu nevěří zaníceněji než on. A je to jeho žena. Virginia Stephenová, bledá a vysoká, ohromující jako Rembrandtův či Velásquezův obraz; před dvaceti lety se objevila v pokoji svého bratra v Cambridgi a teď před ním stojí jako Virginia Woolfová."

Hodiny jsou emotivní, depresivní, srdcervoucí. Vše, co naše hlavní hrdinky prožívají, budete prožívat společně s nimi - veškerou bolest, neštěstí i nechuť k životu. Michael Cunnigham se ve svém mistrovském díle Hodiny inspiroval životem a románem Virginie Woolfové. Ne náhodou získal  za tento skvost Pulitzerovu cenu. Nejen že bravurně vykreslil postavy, prostředí a pocity, ale také si dokonale pohrál s psychikou čtenáře. Rovněž filmové zpracování Hodin je velice povedené a Nicol Kidman, kterou ve filmech běžně nevyhledávám, byla v roli Virginie Woolfové naprosto strhující - DOPORUČUJI!!

Hodiny jsou výjimečná kniha (pro mě třetí nejlepší, jakou jsem letos četla). Doporučuji ji však spíše ženám.

Přečtěte si ji, pokud toužíte po knize, která:

není prvoplánová,

u které takzvaně "nevypnete",

u které se nestane, že byste si po týdnu říkali "O čem, že ta kniha byla?".

Příběh se do vás otiskne. Přenese na vás veškeré pocity, jež prožívala Virginie, Laura, Clarissa a také Richard. Po vstřebání celého příběhu mě moc mrzí, že jsem měla knihu půjčenou z knihovny. Vím, že se k ní v budoucnu budu toužit vrátit a prožít veškeré pocity znovu.

Co napsat na závěr? Snad jen, že život je velice pomíjívý..

Mé hodnocení: 101 %


Autor:  Michael Cunningham
Počet stran: 192 s.
Nakladatelství: Odeon
Datum vydání: 2004
Anotace:
Scéna ze života anglické spisovatelky Virginie Woolfové, osud prosté americké dívky v 50. letech, drama mladé lesbičky a majitelky nakladatelství: tři příběhy o umírání a bezmoci, ale také o ohleduplnosti a lásce; autor obdržel za román Pulitzerovu cenu. Hodinám se dostalo titulu kniha roku od nejprestižnějších amerických deníků (New York Times, Los Angeles Times, Boston Globe, Chicago Tribune) i časopisů věnovaných vydavatelskému průmyslu (Publishers Weekly). Následovaly prestižní ceny – Pulitzerova a PEN/Faulkner, kterou uděluje americká pobočka celosvětové spisovatelské organizace.

Publikováno: 16. 11. 2017